Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.
Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów. Co do zasady partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, fizjoterapeuty, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, diagnosty laboratoryjnego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
Najważniejszą cechą pozwalającą odróżnić spółkę partnerską od innych spółek handlowych jest specyficzna odpowiedzialność partnerów za zobowiązania związane z wykonywaniem wolnego zawodu. Zgodnie z art. 95 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych: Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki. W tym zakresie jednak umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów zgodzi się na ponoszenie odpowiedzialności, tak jak wspólnik spółki jawnej.
Pamiętać jednak należy, że w pozostałym zakresie, tj. za zobowiązania inne niż pozostające w związku z wykonywaniem wolnego zawodu – partnerzy spółki odpowiadają na tych samych zasadach, co wspólnicy spółki jawnej. W tym zakresie modyfikacji ulega ogólna zasada odpowiedzialności cywilnej za powstałe zobowiązania. Powyższy przepis wyłącza osobistą odpowiedzialność partnera za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce.
Ogólną zasadą odpowiedzialności partnerów za zobowiązania spółki (tak za zobowiązania powstałe w związku z wykonaniem wolnego zawodu, jak i za wszelkie inne zobowiązania) pozostaje osobista (choć – podobnie jak w pozostałych osobowych spółkach handlowych – subsydiarna) odpowiedzialność każdego z partnerów, która ulega jedynie ograniczeniu w przypadku możliwości przypisania innemu partnerowi odpowiedzialności w wyniku wykonywania przez niego wolnego zawodu w spółce. W związku z tym, w każdym przypadku, w którym partner nie ma możliwości zwolnienia się z odpowiedzialności – przez wykazanie, że dane zobowiązania należy przypisać innemu partnerowi – ponosić on będzie osobistą odpowiedzialność za zobowiązania spółki partnerskiej. Wniosek ten odnosi się także do przypadku, w którym jednoznaczne ustalenie osoby partnera winnego popełnienia danego błędu (czynu niedozwolonego) będzie niemożliwe1.
1 Prawo spółek osobowych. System Prawa Prywatnego pod red. prof. dr hab. Michał Romanowski