Obudziłeś się w środku w nocy z rewelacyjnym pomysłem na aplikacje mobilną. Na pewno sprzeda się w milionach egzemplarzy. Pogadałeś ze znajomym programistą, który o dziwo tym razem Cię nie wyśmiał i za półdarmo Ci ją stworzy 😊 Nie znasz się kompletnie na programowaniu. Wszystko już ustalone, ale pojawiła się ostatnia sprawa. Pomysł jest twój, ale cała praca programistyczna wykonana zostanie przez znajomego. Niby pomysł jest najważniejszy, ale czy masz też prawa do tego, co zrobi twój kolega programista?
Na początku muszę Cię nieco zmartwić. Jeżeli chodzi o twój pomysł, to jeżeli ograniczyłeś się do przekazania koncepcji, idei programu oraz pomysłu, opisałeś metody i zasady działania, to najprawdopodobniej to co stworzyłeś nie będzie podlegało ochronie przewidzianej w przepisach prawa autorskiego. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Jednakże ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia i nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne. Jeżeli nie zawrzesz z kolegą żadnej umowy i to na piśmie, to nie nabędziesz majątkowych praw autorskich do aplikacji mobilnej.
Koledze programiście wykonującemu aplikację od początku do końca, jako jej twórcy, przysługiwać będą co do zasady autorskie prawa osobiste oraz autorskie prawa majątkowe. Jako pomysłodawca oraz inwestor najlepiej zabezpieczysz swoje prawa, jeżeli zawczasu przed rozpoczęciem prac programistycznych, podpiszesz z programistą umowę na stworzenie programu komputerowego, która znajdzie zastosowanie do wszystkich etapów tworzenia oprogramowania. Jeżeli natomiast problem już powstał, pozostaje porozumienie się z kolegą, aby przeniósł na ciebie majątkowe prawa autorskie do programu komputerowego.
Umowa w zakresie przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Nie jest zatem wystarczające, że dogadacie się w tym względzie „na mailach”. W ramach serwisu udostępniamy wzór umowy regulującej przeniesienie autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, zawierający m.in. następujące postanowienia, dotyczące:
1. oświadczeń twórcy o przysługujących mu osobistych jak i majątkowych,
2. wykorzystania w programie komputerowym elementów objętych licencjami osób trzecich w tym licencjami zamkniętymi lub licencjami otwartymi,
3. przeniesienia majątkowych praw autorskich do programu komputerowego na wskazanych w umowie polach eksploatacji,
4. wykonywania praw zależnych,
5. wykonywania osobistych praw autorskich,
6. klauzuli dotyczącej wynagrodzenia należnego twórcy.