Umowa darowizny stanowi umowę nazwaną, której postanowienia regulowane są przepisami kodeksu cywilnego. Przez umowę darowizny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Forma umowy
Umowa darowizny nieruchomości dla swej ważności wymaga dochowania formy aktu notarialnego dla wszystkich oświadczeń stron w tym zarówno dla oświadczenia darczyńcy jak i oświadczenia obdarowanego o przyjęciu przedmiotu darowizny. W przypadku darowizny nieruchomości nie zajdzie zastosowanie wskazany w przepisach o darowiźnie wyjątek, że umowę darowizny zawartą bez zachowania formy aktu notarialnego uznaje się za ważną, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało dobrowolnie spełnione przez darczyńcę. Wynika to z faktu, że przepisy kodeksu cywilnego w treści art. 158 wskazują formę aktu notarialnego jako właściwą dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości.
Treść umowy darowizny:
Minimalna treść umowy darowizny regulować powinna w szczególności oznaczenie stron umowy, datę zawarcia umowy, oświadczenie darczyńcy dotyczące darowania przedmiotu darowizny, oświadczenie obdarowanego w zakresie przyjęcia przedmiotu darowizny.
W przypadku umowy darowizny nieruchomości, warto w sposób dokładny opisać nieruchomość będącą przedmiotem darowizny zarówno w zakresie danych ją identyfikujących jak adres, numery ksiąg wieczystych czy działek, stanu prawnego nieruchomości oraz obciążeń jak również stanu faktycznego nieruchomości w tym zarówno w zakresie jej cech podnoszących wartość nieruchomości ale w szczególności w zakresie cech obniżających wartość nieruchomości. Okoliczność ta związana jest z tym, że jakkolwiek dla ważności samej umowy darowizny nieruchomości nie jest konieczne określenie jej wartości, tak wartość nieruchomości wpływać będzie zarówno na wysokość taksy notarialnej jak również wysokość podatku należnego na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
W przypadku darowizny nieruchomości należy mieć na uwadze, że przepisy kodeksu cywilnego regulują m.in. zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez darczyńcę w tym odpowiedzialności za wady rzeczy darowanej, które w umowie darowizny mogą być uregulowane inaczej niż wynika to z przepisów kodeksu cywilnego.
W przypadku darowizny nieruchomości, w szczególności dokonywanej pomiędzy osobami bliskimi np. rodzicami i dziećmi, zastrzegane są także na rzecz darczyńcy szczególne prawa tj. służebności osobiste, służebność mieszkania czy prawo dożywocia. Prawa te szczegółowo opisane zostały w ramach odrębnego artykułu.
W ramach naszego serwisu znajdziesz różne warianty umowy darowizny w tym umowę darowizny ruchomości, umowę darowizny kwoty pieniędzy, umowę darowizny nieruchomości. Każdy ze wzorów reguluje istotne ze względu na przedmiot darowizny aspekty w tym możliwość uregulowania wskazanych wyżej praw.